UA-10833878-1
free website design templates

Taidzi deja ar vēdekliTaidzi deja ar vēdekli (arī saukta par “Purpura tauriņa” deju) var būt gan lēna, plūstoša, maiga un nomierinoša, gan arī spēcinoša, strauja un uzlādējoša. Kā lidojums un brīvība, sapnis un spārni. Vienlaikus tā ir ļoti sena māksla, kā strādāt ar vēdekli. 

Daoisma tradīcijā ir zināma kāda slepena šamaņu prakse ar vēdekli - ar šī instrumenta palīdzību praktizētājs spēj vadīt “vēja” enerģiju, uztvert 5 dabas elementu enerģiju, izmantojot specifiskas taidzi kustības, lai savāktu un koncentrētu enerģiju eliksīrā. 

Vēdeklis gan ķīniešu, gan citās austrumu kultūrās ir gan skaistuma, gan veiksmes simbols un talismans. Fen Šui mākslā to pielieto telpas enerģijas uzlabošanai un pastiprināšanai. Cīņu mākslās vēdekli izmantoja kā ieroci. Aristokrātiem tas bija arī kā statusa simbols.

Darbošanās ar vēdekli ir līdzīga tam, kā darbojas ar citiem seno kustību mākslu instrumentiem, piemēram, ar taidzi kustību formām, kurās izmanto zobenu. Un tomēr vēdeklis ir unikāls instruments, kas ietver sevī gan sarežģītības, gan viegluma un grācijas īpašības. Tas arī nav piederīgs vienam no pirmelementiem, kā piemēram zobens - kurš iemieso sevī metāla stihiju, vai spieķis iemieso koku. 

Evita nodarbībās un semināros piedāvā pakāpeniski apgūt dažādas taidzi kustību sekvences ar vēdekli - gan ar lēnākām kustībām, gan ātrākām. Katru nodarbību sāksim ar iesildīšanās daļu un turpināsim ar vēdekļa kustību sinhronizēšanu ar ķermeņa kustībām, apgūsim dažādus veidus kā atvērt un aizvērt vēdekli. Kustības ar vēdekli dziļi trenē visu ķermeni.

Taidzi deju ar vēdekli mācamies, kad ir apgūtas pamatzināšanas taidzi. Nav tādu iespēju - mācīties taidzi ar vēdekli uzreiz, jo kustības pamats ir līdzsvars un zināšanas par sabalensētu kustību. Pie Evitas šo mākslu var apgūt tad, kad ir apgūta vismaz pirmā daļa no garās secības un ir patstāvīgas regulāras prakses pieredze. Nav tādu "Taidzi ar vēdekli - iesācējiem," jo zināšanu pamatā ir praktiska pieredze. 

Darbošanās ar taidzi instrumentiem paplašina un padziļina kustību praksi, pārkāpjot šķietamās kustību robežas. Ļoti būtiski ir izprast, just, mācīties zināšanas par enerģiju plūsmu vadību kustībā. Par to mēs pārrunājam nodarbībās, online kursā ir īpaša teorijas daļa. Vēdeklis kā instruments taidzi praksē ir viens no sarežģītākājiem, tāpēc - iesaku to mācīties pieredzējuša skolotāja vadībā. Tā nav vienkārši vingrošana vai deja mūsdienu izpratnē,  tā ir kustību māksla un meistarība to pielietot savā ikdienas dzīvē - uzlabojot savu dzīves kvalitāti un veselību, paplašinot apzināšanās un domas apvāršņus.

Kāpēc nosaukumā ir ietverts vādrs, jēdziens "deja"? Jo ši ir ļoti sena prakse, kuras vēsture vijas tikpat tālu cik seno tautu šamaniskās prakses/rituāli - un tās pamātā tika izpildītas aplī, tāpēc tiek lietots nosaukums "deja." Mēs arī apgūstam sekvencis praktizējot aplī - kas sniedz iespēju gūt papildus zināšanas par gadskārtu ritmiem un procesiem dabā saskaņā ar Ķīnas tradicionālo kalendāru - 24 sezonu ritmu. 

Sākumā apgūstam varam apgūt arī īsāku un vienkāršāku Seno taidzi 18 kustību sekvenci ar vēdekli - struktūras, kustību un to saturiskās jēgas izpratnei, gūstot ieskatu - kā veidojas vēdekļa kustību sekvence, kā pielietot to savā ikdienas dzīvē.

Pēc tam mācaimies Senās garās Septiņu zvaigžņu 七星 太極 Qīxīng Tàijí tradīcijas taidzi vēdekļa dejas kustību sekvenci - "Gadalaiku cikls" (kopā vairāk kā 144 kustības, enerģiju pārvaldīšana sezonālā ciklā un padziļinātas zināšanas par 5 elementu iedarbību, cji enerģijas plūsmu). 

Vēlāk varam mācīties arī jaunlaiku - mūsdienu taidzi meistaru radītās jaunās sekvences, piemēram,  lēno un plūstošo Jan stila taidzi 73 kustību sekvenci ar vēdekli,  un enerģisko un uzlādējošo Saulrieta taidzi dejas ar vēdekli sekvenci (56 kustības). 

Kopā studēsim gan kustības, gan iedziļināsimies to nosaukumos  (ķīniešu valodā un tulkojumā no ķīniešu valodas). Daļa kustību nosaukumu ir stāsti vai spārnotie teicieni (idiomas) ar plašāku kultūrvēsturisko un metafizisko aspektu. Piemēram, “Svētais pūķis Šenluns groza galvu”, “Putns atgriežas ligzdā”, “Vējš aizslauka rudens lapas”.

Taidzi dejas ar vēdekli video fragmenti mūsu Instagram lapā 

Lai mācītos taidzi dejas ar vēdekli ir nepieciešamas priekšzināšanas taidzi kustību praktizēšanā. Minimums ir Taidzi ievadkurss (tiešsaistes ievadkursa nodarbību cikls vai klātienes ievadkursa nodarbības vai ievadkursa seminārs) un Jan stila taidzi senās garās 108+ sekvences 1.daļa, vai 5 elementu taidzi deja. Šīs secības var apgūt pie Evitas. 
________________________________________________
Jauna grupa  no 1. oktobra klātienē studijā - piektdienās 18 - 19.
Vairāk info par pieteikšanos šeit...
________________________________________________
Nodarbības notiek arī virtuālā vidē - Taidzi studijā online:  
24 nodarbībās mācamies seno taidzi 18 kustību deju ar vēdekli. Arī Garo 144 kustību sekvenci (4 x 24 nodarbības.)
Nodarbību  ieraksti pieejami visu kursa norises laiku un vēl divas nedēļas pēc kursa noslēguma. Ja ir interese piedalīties, sūtiet epastu Evitai. evita[at]taidzi.lv 
Reģistrācija un vairāk info par tiešsaistes nodarbībām