Taidzi deja ar vēdekli (arī saukta par “Purpura tauriņa” deju) var būt gan lēna, plūstoša, maiga un nomierinoša, gan arī spēcinoša, strauja un uzlādējoša. Kā lidojums un brīvība, sapnis un spārni. Vienlaikus tā ir ļoti sena māksla, kā strādāt ar vēdekli. Daoisma tradīcijā ir zināma kāda slepena šamaņu prakse ar vēdekli - ar šī instrumenta palīdzību praktizētājs spēj vadīt “vēja” enerģiju, uztvert piecu dabas elementu enerģiju, izmantojot specifiskas taidzi kustības, lai savāktu un koncentrētu enerģiju eliksīrā.
Vēdeklis gan ķīniešu, gan citās austrumu kultūrās ir gan skaistuma, gan veiksmes simbols un talismans. Fen Šui mākslā to pielieto telpas enerģijas uzlabošanai un pastiprināšanai. Cīņu mākslās vēdekli izmantoja kā ieroci. Aristokrātiem tas bija arī kā statusa simbols.
Darbošanās ar vēdekli ir līdzīga tam, kā darbojas ar citiem seno kustību mākslu instrumentiem, piemēram, ar taidzi kustību formām, kurās izmanto zobenu. Un tomēr vēdeklis ir unikāls instruments, kas ietver sevī gan sarežģītības, gan viegluma un grācijas īpašības. Tas arī nav piederīgs vienam no pirmelementiem, kā piemēram zobens - kurš iemieso sevī metāla stihiju, vai spieķis iemieso koku.
Evita nodarbībās un semināros piedāvā pakāpeniski apgūt dažādas taidzi kustību sekvences ar vēdekli - gan ar lēnākām kustībām, gan ātrākām. Katru nodarbību sāksim ar iesildīšanās daļu un turpināsim ar vēdekļa kustību sinhronizēšanu ar ķermeņa kustībām, apgūsim dažādus veidus kā atvērt un aizvērt vēdekli. Kustības ar vēdekli dziļi trenē visu ķermeni.
Taidzi deju ar vēdekli mācamies, kad ir apgūtas taidzi pamatzināšanas. Nav tādu iespēju - mācīties taidzi ar vēdekli uzreiz, jo taidzi kustības pamatā ir mūsu zināšanas par sabalansētu kustību un to pielietošana savā ikdienas dzīvē. Ieteicams šo mākslu sākt apgūt tad, kad ir apgūti vismaz taidzi kustību pamati ievadkursā vai Taidzi 5 elementu deja, un veidojas patstāvīgas regulāras prakses pieredze. Nav tādu "Taidzi ar vēdekli - iesācējiem," jo zināšanu pamatā ir praktiska pieredze. Ja ir ļoti liela vēlēšanās sākt apgūt taidzi un uzreiz mācīties tieši vēdekļa deju, tad varētu vismaz to darīt paralēli - studējot gan pamatus, gan arī vēdekļa deju paralēli. Iesācējiem ir iespēja iepazīt Taidzi vēdekļa deju īpašā vienas dienas seminārā apgūstot Piecu elementu Tai Dzi deju ar vēdekli
Darbošanās ar taidzi instrumentiem paplašina un padziļina kustību praksi, pārkāpjot šķietamās kustību robežas. Ļoti būtiski ir izprast, just, mācīties zināšanas par enerģiju plūsmu vadību kustībā. Par to mēs pārrunājam nodarbībās, savukārt online kursā tam vir īpaša teorijas daļa. Vēdeklis kā instruments taidzi praksē ir viens no sarežģītākājiem, tāpēc - iesaku to mācīties pieredzējuša skolotāja vadībā. Tā nav vienkārši vingrošana vai deja mūsdienu izpratnē, tā ir kustību māksla un meistarība to pielietot savā ikdienas dzīvē - uzlabojot savu dzīves kvalitāti un veselību, paplašinot apzināšanās un domas apvāršņus.
Kāpēc nosaukumā ir ietverts vādrs, jēdziens "deja"? Jo ši ir ļoti sena prakse, kuras vēsture vijas tikpat tālu cik seno tautu šamaniskās prakses/rituāli - un tās pamātā tika izpildītas aplī, tāpēc tiek lietots nosaukums "deja." Mēs arī apgūstam sekvencis praktizējot aplī - kas sniedz iespēju gūt papildus zināšanas par gadskārtu ritmiem un procesiem dabā saskaņā ar Ķīnas senno sezonālo ciklu kalendāru - 24 sezonu ritmu.
Vēdekļa stāsti un skaidrojumu sērijas veltītas jautājumiem un skaidrojumiem:
-Kas ir #taidzidejaarvēdekli?
-Kā radusies šī iedvesmojošā prakse - deja?
-Kāpēc apgūt un praktizēt #taidzi kustību mākslu ar vēdekli?
-Kādi ir ieguvumi veselībai?
-Vai un kādas priekšzināšanas ir nepieciešamas, lai mācītos taidzi kustības ar vēdekli?
Un daudz citu jautājumu, pārdomu un jaunumu vēdekļa stāstu sērijās.
Uz savu audzēkņu jautājumiem atbild Taidzi kustību mākslas studijas radītāja un skolotāja Evita Kristapsone.
Šoreiz - 1.daļa.
Piecu elementu Tai Dzi deja ar vēdekli - iespēja apgūt Taidzi kustību pamatus, lai mācītos vēdekļa sekvences vienas dienas seminārā.
Sākumā varam apgūt arī īsāku un vienkāršāku Seno taidzi 18 kustību sekvenci ar vēdekli - struktūras, kustību un to saturiskās jēgas izpratnei, gūstot ieskatu - kā veidojas vēdekļa kustību sekvence, kā pielietot to savā ikdienas dzīvē.
Pēc tam mācamies Senās garās Septiņu zvaigžņu 七星 太極 Qīxīng Tàijí tradīcijas taidzi vēdekļa dejas kustību sekvenci - "Gadalaiku cikls" (kopā vairāk kā 144 kustības, enerģiju pārvaldīšana sezonālā ciklā un padziļinātas zināšanas par 5 elementu iedarbību, cji enerģijas plūsmu).
Tā ir skaista meditatīva deja taidzi kustībās ar vēdekli.
Tā ir brīnišķiga pieredze un taidzi kopā praktizēšanas prieks, garīgas izaugsmes ceļš un laba veselība ikdienas dzīves nepārtraukto pārmaiņu procesos!
Vēlāk varam mācīties arī jaunlaiku - mūsdienu taidzi meistaru radītās jaunās sekvences, piemēram, lēno un plūstošo Jan stila taidzi 73 kustību sekvenci ar vēdekli, un enerģisko un uzlādējošo Saulrieta taidzi dejas ar vēdekli sekvenci (56 kustības).
Kopā studēsim gan kustības, gan iedziļināsimies to nosaukumos (ķīniešu valodā un tulkojumā no ķīniešu valodas). Daļa kustību nosaukumu ir stāsti vai spārnotie teicieni (idiomas) ar plašāku kultūrvēsturisko un metafizisko aspektu. Piemēram, “Svētais pūķis Šenluns groza galvu”, “Putns atgriežas ligzdā”, “Vējš aizslauka rudens lapas”.
Lai sāktu mācīties taidzi ar vēdekli ir nepieciešamas priekšzināšanas taidzi kustību praktizēšanā.
Priekšzināšanas, taidzi kustību pamatus var apgūt pie Evitas.
Tādā veidā mācīties būs vieglāk.
Ja esat mācījušies citās skolās, tad zvaniet, rakstiet Evitai evita[at]taidzi.lv un aprunāsimies par iespējām.
Parasti varētu pietikt ar 1 vai 2 Individuālām nodarbībām. Vai vairāk, ja vēlaties iekļauties kādā no grupām, kura mācību ciklu jau ir uzsākusi.
Vēlamās priekšzināšanas un iespējas apgūt nepieciešamo attālināti vai klātienē:
1.Taidzi ievadkurss
2. 5 elementu taidzi deja (zināšanas par Ķīniešu dabas filosofiju, dzīve saskaņā ar dabas ritmu cikliem - būtiski izpratnē par taidzi vēdekļa nozīmi praksē, Jin/Jaņ ciklu plūsmām, enerģijas uzkrāšanu.)
3. Taidzi vēdekļa pammattehnikas: 8 nodarbību kurss - klātiene vai online.
4.Piecu elementu Tai Dzi deja ar vēdekli
Kādas ir iespējas mācīties un praktizēt Taidzi ar vēdekli?
Klātienē Taidzi deju ar vēdekli ir iespējams mācīties:
*Taidzi vēdekļa pammattehnikas iesācējiem (8 nodarbības)
* nodarbību kurss (12 nodarbības) īsās 18 kustību dejas apgūšanai.
*intensīvās un radošās nodarbībās parkā visa gada garumā.
* pieteikties nodarbību kursā Senās garās taidzi vēdekļa dejas apgūšanai
*individuālās nodarbībās un tad ar laiku pievienoties kādai no esošajām grupām,
Virtuālā vidē Taidzi deja ar vēdekli ir pieejama videonodarbību kursā apgūšanai soli pa solim - mūsu īpašajā videokursu saitē "Taidzi studijā online" taidzi.online:
*18 kustību Taidzi deja ar vēdekli (24 nodarbības)
*144 kustību sekvenci (4 x 24+ nodarbības). Pašlaik visas četras daļas -Pavasaris, Vasara, Rudens un Ziema-pieejami online formā.
Kāpēc mācīties Taidzi deju ar vēdekli: Taidzi vēdekļa praktizēšanas ieguvumi un priekšrocības.
Taidzi vēdeklis piedāvā plašu labumu klāstu gan prātam, gan ķermenim. Mācoties un piedaloties šajās senās prakses nodarbībās, jūs pieredzēsiet:
🪭Kā uzlabojas vispārējā fiziskā sagatavotība: Plūstošās Taidzi vēdekļa kustības kombinācijā ar daudzveidīgām elpošanas tehnikām uzlabo sirds un asinsvadu veselību, vairo muskuļu spēku un elastību. Regulāra prakse var arī palīdzēt uzlabot stāju un līdzsvaru, samazinot kritienu risku.
🪭Kā samazinās stress ikdienā un uzlabojas prasme relaksēties: Taidzi vēdekļa maigās, ritmiskās kustības apvienojumā ar prāta virzītu un koncentrētu elpošanu rada meditatīvu stāvokli, kas veicina relaksāciju un mazina stresu. Tas var vairot garīgo skaidrību, uzlabot garastāvokli un labāku vispārējo labsajūtu.
Izmēģini Taidzi vēdekļa kustību plūsmu "Pavasaris atgriežas uz zemes" emocionālam līdzsvaram šeit.
🪭Kā paaugstinās ķermeņa apzināšanās prasme: Taidzi praksē ar vēdekli ir nepieciešama paaugstināta ķermeņa apzināšanās sajūta, jo katra kustība tiek veikta ar nolūku un precizitāti. Šī paaugstinātā izpratne var izpausties kā uzlabota koordinācija, veiklība un propriocepcija jeb kinestēzija (paškustības, spēka un ķermeņa stāvokļa sajūta, saukta arī par dziļo jušanu - cilvēka sestā maņa, ķermeņa spēja apzināties savu novietojumu un kustību telpā un koordinēt to).
🪭Kā pieaug iekšējais miers: Taidzi deja ar vēdekļiem nav tikai fizisku vingrinājumu komplekss; tā ir arī meditācija kustībā. Sinhronizējot kustības ar elpu, jūs varat nonākt paaugstinātas apzinātības stāvoklī un izkopt iekšējā miera un harmonijas sajūtu.
Pirmie nepieciešami soļi, lai uzsāktu mācības un nodarbības ar Taidzi vēdekli - atbilstoša vēdekļa izvēle.
Pirms iedziļināties Taidzi vēdekļa kustībās, formās un sekvencēs, ir svarīgi izvēlēties savai praksei piemērotāko vēdekli.
Izvēloties vēdekli, jāņem vērā vairāki faktori:
🪭Vēdekļa materiāls: Taidzi vēdekļi parasti ir izgatavoti no bambusa, sandalkoka vai metāla, zīda vai poliestera. Katram materiālam ir savas unikālās īpašības un raksturojums. Bambusa vēdekļi ir viegli un izturīgi, savukārt sandalkoka vēdekļiem ir īpaši patīkams aromātu. No otras puses, zīda vēdekļi ir viegli un nodrošina skaistu vizuālo iespaidu un demonstrāciju.
🪭Vēdekļa izmērs un svars: Taidzi vēdekļi ir dažāda izmēra un smaguma, sākot no maziem līdz lieliem. Izmēra un svara izvēlei jābūt balstītai uz jūsu personīgajām vēlmēm, komforta līmeni, roku un plaukstu izmēra un saskaņā ar jūsu sagatavotības līmeni Ar mazākiem vēdekļiem ir vieglāk strādāt un mazāk jāpielieto spēks, savukārt lielāki vēdekļi rada dramatiskāku vizuālo efektu, kā arī sniedz spēcīgāku ietekmi, ja izvēlamies smagāku vēdekli, tādējādi vairāk strādājot ar kustību izjušanu un dziļajām maņām.
🪭Vēdekļa dizains: Taidzi vēdekļi ir ar daudzveidīgu dizainu, sākot no vienkāršiem līdz sarežģīti dekorētiem. Izvēlieties dizainu, kas rezonē ar jums un atspoguļo jūsu personīgo stilu.
🪭 Personalizēts vēdeklis - saskaņā ar Jūsu individuālo pasūtījumu un personīgo 5 elementu līdzsvara karti enerģiju harmonijai veidots Taidzi vēdeklis.
Atcerieties, ka taidzi vēdeklis ir jūsu ķermeņa paplašinājums, tāpēc izvēlieties tādu, kas jūs iedvesmo un uzlabo jūsu praksi. Kad esat izvēlējies pareizo vēdekli, tad esat gatavs doties ceļojumā ar Taidzi vēdekli!